نخستین همایش ملی چابک ایران با هدف گسترش و تقویت آموزه‌ها و اصول چابکی در سطوح سازمانی، مناسبات کارِ گروهی و فرآیندهای تولید نرم‌افزار با مشارکت انجمن چابک ایران و انجمن انفورماتیک ایران، هشتم اسفند سال ۱۳۹۲ در محل سالن آمفی‌تئاتر سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.

ثبت نام از شرکت کنندگان همایش از تاریخ اول بهمن ماه آغاز و تا پایان روز ششم اسفند ماه ادامه داشت. دراین فاصله نزدیک به ۲۰۰ علاقه مند در همایش ثبت نام کردند و  تعداد زیادی هم موفق به ثبت نام نشدند.

نزدیک به ۲۰ مقاله و طرح سخنرانی از طرف صاحبنظران حوزه نرم افزار و متدلوژی، دانشجویان و اساتید دانشگاه به دبیرخانه همایش رسیده بود که پس از بررسی های فشرده کمیته علمی، ۱۱ مقاله و طرح سخنرانی برای ارائه در صحن همایش انتخاب شدند. با توجه بو اینکه این همایش اولین تجربه انجمن چابک و جامعه چابک ایران برای هم اندیشی و گردهم آیی بوده است، این حجم استقبال بسیار حائز اهمیت و تامل است.

محور ها و سرفصل های سخنرانی های صورت گرفته در این همایش  در سه شاخه اصلی، « موضوعات تکنیکی و فرآیندی» و «موضوعات سازمانی و مدیریتی» و «موضوعات انسانی و فردی و تجربیات اجرایی» برنامه ریزی شده بود که سخنرانها مطالب خود را حول این محورها ارائه کردند.

در ابتدا استاد ابراهیم نقیب زاده مشایخ با ایراد سخنانی و خوشامدگویی به حضار، آغازگر همایش بودند و پس از آن جناب آقای اسد صفری توضیحات کوتاهی در خصوص اهداف و چشم اندازهای انجمن چابک ایران و همایش ارائه کردند.

نخستین همایش ملی چابک ایران ۹۲ با شعار «چابک باشید نه عجول»، در ساعت ۱۷:۰۰ روز پنج شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۲ پایان یافت.