وقتی که با یک تیم سرو کار داریم و همه چیز داخل آن تیم حل می شود، اسکرام به تنهایی می تواند بهترین گزینه باشد ولی زمانیکه چندین تیم به صورت همزمان بر روی یک پروژه کار می کنند معادلات عوض خواهد شد، دیگر اسکرام به تنهایی جواب نخواهد داد و نیاز داریم به فرآیند جاری امان روش ها، جلسات و مصنوعات دیگری بیفزاییم. اما اینکه چه چیزی بیفزاییم و چگونگی این کار جای سوال است؟ همان دوستانی که مبدع اسکرام بودند این نیاز را درک کردند و برای همین نیاز چارچوب جدیدی را معرفی کردند.

زیرساخت و شالوده این چارچوب جدید که با عنوان نکسوس شناخته می شود همان اسکرام است ولی به آن مواردی افزوده شده است تا تیم ها و سازمان ها بتوانند در قالب گسترده نیز از فرآیند اسکرام استفاده کنند.

نکسوس همانند یک اسکلتِ نگه‌دارنده بر روی تیم‌های اسکرامی که برای تولیدِ یک فرآورده‌ی یکپارچه‌ی واحد باهم ترکیب‌شده‌اند، قرار می‌گیرد. نکسوس با اسکرام سازگار است و اجزای آن برای کسانی که قبل‌تر در پروژه‌های اسکرام کارکرده‌اند آشنا خواهد بود. تفاوت در این است که نکسوس به وابستگی‌ها‌ و ارتباطِ بینِ تیم‌های اسکرام و ارائه‌ی حداقل یک فرآورده‌ی‌ یکپارچه‌ی تکمیل‌شده‌ در هر اسپرینت توجه بیشتری دارد.

راهنمای نکسوس

با کمک دوستان، توانستیم راهنمای نکسوس را به فارسی ترجمه کرده و در اختیار دوستان و علاقمندان قرار دهیم.  ازاین لینک می توانید راهنمای نکسوس را دانلود کنید.

این اثر به لطف دوستان انجمن چابک ایران: جناب آقای علی مقدم، سهیل صمدزاده و اسد صفری به فارسی برگردانده شده است. در فرآیند ترجمه سعی شده است به راهنمای اصلی اسکرام پایبند بوده و معانی استفاده شده در همان راهنما به کار برده شود.

  Comments

 1. آواتار کاربر
  رضا بیدخانی
  آگوست 4, 2022

  سلام
  در لینک مندرج در متن فوق راهنمای نکسوس اسکرام نسخه فارسی وجود ندارد، لطفا راهنمایی فرمایید

  پاسخ
  • آواتار کاربر
   Niloufar ghader
   آگوست 13, 2022

   سلام وقت بخیر بررسی می شود

   پاسخ

Leave A Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *